Komputer kwantowy

Komputery kwantowe to przyszłość informatyki i elektroniki. IBM przewiduje, że za około 5 lat obliczenia kwantowe pomogą rozwiązać problemy, które do niedawna uznawano za niemożliwe do rozwiązania. Komputery kwantowe to jeden z filarów strategii rozwoju pamięci przestrzeni i czasu. W Chinach rozwój technologii kwantowych został wpisany w rządowy program rozwoju. 

Komputer kwantowy

Wielkie zalety komputera kwantowego 

Komputer, który znamy z codziennej pracy, wykonuje wszystkie operacje, wykorzystując podstawowe jednostki informatyczne, jakimi są bity. A te mogą reprezentować tylko dwa stany 0 lub 1. W przypadku komputerów kwantowych informacje przechowywane są w kubitach. Kubit może przyjmować jednocześnie wartość 0 i 1, a dokładniej może przyjmować nieskończoną liczbę stanów między 0 a 1. Dopiero podczas pomiaru kubit może przyjąć jedną z tych dwóch wartości. To oznacza możliwość ogromnej ilości informacji i potężną moc obliczeniową komputera kwantowego

Przetwarzanie kwantowe w chmurze 

Przetwarzanie kwantowe rozpoczęło się 1981 roku i od tamtej pory nadal nie ma sposobu na przekroczenie bariery, jaką jest stworzenie bardzo specyficznych warunków, które pozwalają do minimum ograniczyć poziom błędów przetwarzania. Układy kwantowe przechowywane są w temperaturze bliskiej zeru, w izolowanym środowisku. Kubity muszą być całkowicie odizolowane, ponieważ są bardzo nietrwałe i mogłyby zostać zniszczone przez zmiany temperatury, promieniowanie zewnętrzne, światło czy nawet zderzenia z cząsteczkami powietrza. Więc z tego powodu, trudno sobie nawet wyobrazić, by komputery kwantowe mogły pojawiać się w przedsiębiorstwach. 

Komputer kwantowy, a fizyka, matematyka czy astronomia 

Technologie kwantowe mogą znacznie wpłynąć na takie dziedziny nauki jak astronomia, fizyka czy matematyka. Komputery kwantowe mogą w bardzo szybkim tempie przeszukiwać olbrzymie ilości danych oraz mogą być idealnymi narzędziami do łamania różnych szyfrów. Wspomniana wyżej cecha, może w przyszłości pomóc w zmaganiu się z wieloma złożonymi i dotąd nierozwiązanymi problemami. Chodzi tutaj między innymi o skomplikowanych analizach finansowych i efektywniejszej pracy nad lekami i innych środków medycznych. Rozwój tego sektora może prowadzić do powstania zaawansowanych technologii przyszłości. 

Komputer kwantowy

Cena komputera kwantowego 

Jak wiemy firma Google, zainwestowała w jeden z pierwszych dostępnych komercyjnych komputerów kwantowych, czyli D-Wave Two. Cena komputera kwantowego wynosiła 15 mln dolarów. Google stworzyło specjalnie w tym celu laboratorium, które miało sprawdzić przydatność D-Wave Two w pracy firmy. Google współpracując z NASA, poddali komputer kwantowy do testów. Jak z nich wynika, w specyficznych zastosowaniach był on w stanie wykonać określoną operację sto milionów razy szybciej od przeciętnego komputera wyposażonego w jednordzeniowy procesor. Oczywiście do tych informacji trzeba podchodzić z dystansem, ponieważ komputery z jednordzeniowym procesorem są już rzadkością.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
3
Niepewny
1
Głupi
1

You may also like

Comments are closed.

More in:Ciekawostki