drukarka igłowa

Obecnie drukarki igłowe są coraz bardziej archaicznym i przechodzącym do lamusa urządzeniem, które niegdyś było bardzo popularne i stanowiło jeden z pierwszych modeli drukarek dostępnych na rynku. Dzisiaj jednak, z uwagi na sporą konkurencję ze strony drukarek tuszowych lub laserowych, mało kto korzysta z tego rodzaju sprzętu. Pomimo nowoczesnych sprzętów, które umożliwiają druk w bardzo wysokiej jakości i krótkim czasie, drukarki igłowe w dalszym ciągu mają swoje zastosowanie w niektórych miejscach oraz sytuacjach. 

Możliwość jednoczesnego drukowania kilku kopii dzięki drukarce igłowej 

Szybkość drukowania w niektórych sytuacjach odgrywa rolę strategiczną, jednak współczesne drukarki nie umożliwiają jednoczesnego drukowania kilku kopii naraz, w przeciwieństwie do drukarki igłowej. Dlatego w dalszym ciągu wykorzystywane są w różnego rodzaju firmach do drukowania faktur oraz dokumentów, które wymagają kilku kopii. Podobnie poczty, czy placówki bankowe wyposażone są w drukarki igłowe, dzięki którym pracownicy mogą jednocześnie wydrukować kilka kopii dokumentu, np. dowodu wpłaty. 

drukarka igłowa

Jak działa drukarka igłowa? 

Drukarki tego typu wyposażone są z głowicę, w której znajduje się od 9 do 48 igieł. Najczęściej spotykane wersje posiadają głowicę z 9 lub 24 igłami. Igły są poruszane za pośrednictwem sprężyny. Dodatkowym elementem jest taśma barwiąca, dzięki której 

możliwe jest wykonanie druku. Igły uderzają w taśmę, pozostawiając gotowy wydruk na papierze. W swoim działaniu drukarki igłowe przypominają trochę maszynki do tatuażu i działają w podobny sposób. Można więc powiedzieć, że tego typu wydruk to po prostu tatuaż na papierze. Prędkość druku nie powala. Najczęściej jest to około 400 znaków na sekundę, w przypadku korzystania z druku w wysokiej jakości – około 200 znaków. Dodatkowo urządzenia te są dość głośne. Na pewno każdy kojarzy ten dźwięk właśnie z placówek poczty lub banków. Dodatkowo różnego rodzaju maszyny, jak: bankomaty, biletomaty, czy parkomaty działają w oparciu o drukarkę igłową. Teraz już wiadomo, dlaczego wydruk bileciku postojowego zajmuje aż tyle czasu. 

drukarka igłowa

Popularne drukarki igłowe 

Jednym z bardziej popularnych urządzeń jest drukarka OKI. Firma ta zajmuje się między innymi produkcją drukarek igłowych. Z uwagi, że jest to produkt niszowy, niewiele firm w dalszym ciągu produkuje sprzęt tego typu, chociaż w dalszym ciągu znajduje on swoje miejsce w różnego rodzaju biurach i automatach. Drukarki tego producenta ceną z pewnością przewyższają koszt zakupu standardowej drukarki tuszowej, jednak drukarki igłowe są o wiele tańsze w eksploatacji, a przede wszystkim są również o wiele bardziej trwałym produktem. Koszt zakupu taśmy barwiącej to czasem kwota rzędu kilku złotych. Ważne jest, iż obok wykonywania druku w kilku egzemplarzach jednocześnie, możliwe jest także drukowanie na nośniku o wysokiej gramaturze, co stanowi dodatkowy atut, jeśli chodzi o korzystanie z drukarek igłowych. Niestety, rozdzielność wydruku najczęściej wynosi w granicach 240 x 216 dpi, co w obliczu współczesnej technologii, nie powala. 

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
1
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Drukarki