Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną to magazyn energii jest urządzeniem, które z pewnością przyda nam się do zmagazynowania energii – tej, której nie możemy w danym momencie zużyć w naszym domu a panele słoneczne mogą ją właśnie wyprodukować. W dni o dużym nasłonecznieniu często pojawia się całkiem spora nadwyżka takiej energii.
Jedną z możliwości jest sprzedaż takiej nadwyżki do publicznej sieci energetycznej. Niestety nie we wszystkich lokalizacjach istnieje taka możliwość a lokalnie sieć bywa przeciążona i przestaje taką energię odbierać. Dobrym wyjściem jest więc instalacja własnego magazynu energii i korzystanie z niego do odbioru nadwyżek prądu wytwarzanego przez panele słoneczne, który możemy spożytkować w późniejszym terminie.
Główne zalety posiadania magazynu energii
Własny magazyn energii daje możliwość wykorzystania większej części energii elektrycznej generowanej poprzez nasze panele słoneczne. Pozwala to mocniej obniżyć płacone przez nas rachunki za prąd. Olbrzymim plusem dobrych magazynów energii jest także opcja wykorzystania ich jako urządzeń typu UPS, czyli do zasilania awaryjnego. Brak prądu może sparaliżować działanie firmy, która potrzebuje działających komputerów czy kas fiskalnych i to właśnie mniejsze i większe przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z tej funkcji magazynów energii. Warto wybrać model magazynu oparty o ogniwa LiFePo, czyli litowo-żelazowo-fosforanowe. Mają one większą żywotność oraz mniejszy efekt samorozładowywania.
Magazyny energii Pylontech
Takie właśnie ogniwa mają magazyny energii Pylontech, które są oferowane z pojemnościami 7,1 i 10,65 oraz 14,2 kilowatogodzin (kWh). Możliwie jest również ich łączenie, dzięki czemu powstają magazyny o znacznie większych pojemnościach. Magazyny energii Pylontech posiadają bardzo długą gwarancję, która trwa aż 10 lat. Magazyny energii Pylontech w połączeniu z odpowiednimi stacjami ładowania mogą posłużyć także do doładowania akumulatorów w naszym pojeździe elektrycznym.