Formatowanie dysku

Formatowanie uszkodzonego lub niedziałającego dysku czy też pendrive, jest jedną z ostatecznych metod. Niskopoziomowe formatowanie to specjalny sposób formatowania dysku lub pamięci przenośnej, który nie tylko usuwa dane, ale także wszystkie partycje i dane z rekordu MBR. Ta metoda pozwala odbudować całą strukturę i wyeliminować wszystkie błędy. 

Formatowanie dysku

Programy do formatowania dysku 

W pierwszej kolejności musimy pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej ważnych dokumentów, ponieważ wykasujemy absolutnie wszystkie dane z dysku i nie będzie możliwości ich przywrócenia. Kiedy już to zrobimy, pobieramy program do formatowania dysku. Jednym z programów jest HDD Low-Level Format Tool, pobieramy go oraz instalujemy. Kiedy go uruchomimy, wyskoczy okienko, w którym znajdziemy listę podłączonych dysków. Zaznaczamy na liście wybrany dysk do formatowania i klikamy w continue. Następnie pojawi nam się drugie okno, w którym musimy upewnić się, że wybraliśmy odpowiedni dysk z listy i klikamy na przycisk formatowania w dolnym prawym rogu. Po ukończeniu formatowania niskopoziomowego musimy utworzyć partycje, aby móc zapisywać różne dane na naszym dysku. Windows posiada wbudowanego menadżera partycji. Wciskamy na klawiaturze Windows+R i w oknie uruchamiania wywołać komendę diskmgmt.msc. Po wykonaniu tej kombinacji wyświetli nam się okno z zarządzanymi dyskami. Na wykresie graficznym zauważymy nasz dysk, z nieprzydzielonym miejscem. Wciskamy w niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję tworzenia nowej partycji. W przypadku zwykłego dysku twardego tworzymy partycję NTFS. Ten program należy również do formatowania pendrive. W programie postępujemy tak samo, jak w przypadku dysku twardego. Występuje tylko jedna różnica w tworzeniu nowej partycji. Po kliknięciu opcji tworzenia nowej partycji wybieramy system plików FAT32 i domyślny rozmiar alokacji. 

Formatowanie dysku

Formatowanie dysku z Bios 

W samym Bios nie sformatujemy dysku. To narzędzie jest tylko narzędziem podczas czyszczenia z obejściem ładowania systemu operacyjnego. Formatowanie dysku z Bios może wykonać za pomocą zewnętrznego nośnika. Na początku musimy pobrać dowolny dysk, jest nim używany pendrive, płyty CD lub DVD. Na jednym z nich musi być napisany specjalny program – osłona do czyszczenia. Skopiować go można za pomocą popularnego programu UltraISO. Kiedy przygotujemy takie urządzenie rozruchowe, musimy postępować zgodnie z instrukcjami. Przy wyłączonym komputerze włóż przygotowany nośnik w napędzie USB lub złącze. Po uruchomieniu należy zwrócić szczególną uwagę, który przycisk zostanie podany obok frazy “Enter Setup”. To mogą być F2,F8, F12 lub Del. Musimy nacisnąć kilka razy ten przycisk. Po przejściu w Bios przejdź do menu BOOT, a następnie zmienić priorytet z Flooppy na USB-FDD lub CD-ROM, w zależności od wyglądu twojego nośnika startowego. Żeby ustawienia się zapisały, naciskamy klawisz F10, a następnie Y i Enter. Po tych wszystkich czynnościach ponownie uruchom komputer. Jeśli wszystkie kroki zostały 

poprawnie wykonane, zostanie pobrany obraz programu, gdzie będziemy mogli oczyścić odpowiednią selekcję. 

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Analiza