Wiadomo, jak bardzo ważna w każdym domu jest odpowiednia instalacja elektryczna, ponieważ to dzięki niej w każdym domu jest prąd i światło. Dla zwykłego osobnika sprawa jest prosta. Dla osób, których zadaniem jest jednak projektowanie odpowiednich schematów już tak nie do końca. Jak wyglądają schematy energetyczne, a także schematy jednokreskowe, które mają wpływ na odpowiednie działanie instalacji?

Co powinien posiadać schemat?

Konkretny schemat musi posiadać odpowiednie elementy, to znaczy jak rozprowadzone są kable, w którym miejscu umieszczone są gniazdka, oświetlenie, obwody elektryczne, jak i same podłączenia. To oczywiście nic innego jak sama konstrukcja, bez której jednak nie da się wykonać dalszych prac, stąd też taki schemat, czy jak kto woli rysunek musi wręcz znaleźć się w dokumentacji budowlanej.

Nie jest to oczywiście tylko rysunek, ponieważ elektryk musi w schemacie uwzględnić konkretne symbole i oznaczenia. Wówczas ma wiedzę, w którym miejscu umieścić dany element i gdzie istnieją łączenia danych punktów. Dla wykształconej osoby w tym kierunku stworzenie takiego schematu nie powinno być wielkim problemem, ponieważ polskie normy nie odbiegają od tych w innych krajach. Chodzi tu o sam układ oznaczeń i symboli.

Takich symboli i oznaczeń można wyróżnić kilkadziesiąt, a ich znajomość znacznie ułatwia rozeznanie się w danym schemacie. Tak naprawdę każdy element w danym pomieszczeniu jak żarówka, gniazdko czy też bezpiecznik powinien mieć swoje oznaczenie.

Oczywiście sam schemat nie dotyczyć będzie całego domu, a danego pomieszczenia, ponieważ układ inaczej może wyglądać w kuchni, a inaczej w łazience czy też pokoju. Sam układ pomieszczeń ma duże znaczenie. Tak dla przykładu w łazience warto, by gniazdka zawierały specjalne klapki chroniące przed wodą, w kuchni ich ilość i rozmieszczenie może być zależna od ilości urządzeń AGD, zaś w garażu, jeśli klient takowy posiada możliwe jest zaprojektowanie osobnego schematu.

Błędy to norma

O powstanie błędów przy planowaniu schematów nie jest wcale tak trudno, stąd też każdy elektryk musi pamiętać o wielu aspektach po to, aby w przypadku awarii nie doszło odcięcia prądu w całym budynku bądź też całym bloku, jeśli z takim mamy do czynienia. Jeśli mamy do czynienia z domem jednorodzinnym należy uwzględnić ilość kondygnacji. Najczęstszym z problemów wydaje się jednak być zaplanowanie zbyt małej liczby punktów elektrycznych i obwodów w schemacie. 

Dobry schemat elektryczny musi być czytelny dla elektryka, a samo jego skonstruowanie nie powinno być wówczas trudne. Jeśli instalacja jest wykonana i dopasowana do potrzeb mieszkańców, wówczas nie powinno dojść do żadnej awarii. Ważne jest w tym przypadku to, aby wykonać zapas, czyli pod tynkiem umieścić dodatkowe rurki, dzięki którym możliwe będzie zmodyfikowanie i zmiana układu elektrycznego w domu w razie takiej potrzeby.

Dla osoby niewykształconej i bez odpowiedniej wiedzy taka praca może sprawić sporo problemów, dlatego też ważne jest, by w prace elektryczne zaangażować odpowiednią osobę w postaci elektryka.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
1
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Objaśnienia