nagrywanie rozmów

Przez telefon komórkowy prowadzimy wiele rozmów mniej lub bardziej ważnych, które mielibyśmy ochotę zarejestrować, by móc później ich odsłuchać lub mieć dowód, gdy telefonicznie zawieramy jakąś umowę np. w telefonii komórkowej. Czasami nie wiemy jak to zrobić i czy w ogóle jest to legalne. Musimy pamiętać, aby przed rozpoczęciem rozmowy poinformować rozmówcę, że rozmowa jest nagrywana. 

nagrywanie rozmów

Jak nagrywać rozmowy w systemie Android 

Istnieje wiele aplikacji do nagrywania rozmów na Androida, jedną z nich jest FonTel-rejestrator rozmów. Ta aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, a przy pierwszym uruchomieniu sama poprowadzi nas przez konfiguracje i ustawi wszystko tak, aby każda rozmowa została nagrana i zapisana. Aplikację należy pobrać ze Sklepu Google Play. Po pierwszym otworzeniu aplikacji należy zapoznać się z informacjami wstępnymi. Następnie musimy wykonać pierwszą testową rozmowę. Jeśli test przejdzie się prawidło, to każda rozmowa głosowa będzie nagrywana oraz zapisywana. Program do nagrywania rozmów jest darmowy tylko przez 3 dni. Koszt wykupienia pełnej wersji wynosi około 20 zł. Najnowsza wersja Androida 9.0 Pie postanowiła ukrócić te praktyki. Wersja systemu Google całkowicie blokuje nagrywania rozmów. 

Nagrywanie rozmów systemem iPhone 

Nagrywanie rozmów iPhone już nie jest możliwe. iPhone nie ma systemowego narzędzia, które rejestruje połączenie. Podczas rozmowy telefonicznej poprzez głośnik, nie da się nawet uruchomić systemowej aplikacji Dyktafon. Po jej włączeniu przycisk do nagrywania jest wyłączony. Dostępne są tylko usługi płatne, które oferują nagrywanie połączeń. Jedna z nich jest TapeACall Pro: Call Recorder, aby z niej skorzystać, należy ściągnąć aplikację i opłacić abonament. Działa ona na zasadzie tworzenia rozmów konferencyjnych. Warto przed zakupem upewnić się, że nasz operator wspiera aplikację. Twórcy przestrzegają, że w nie wszystkich sieciach jest to możliwe. Na szczęście usługę można przetestować w wersji Lite. 

nagrywanie rozmów

Czy nagrywanie rozmów jest legalne? 

Pewnie zastanawiasz się, czy nagrywanie rozmów jest legalne. Otóż z punktu widzenia legalności istotne jest czy nagrywa się rozmowy, w których bierze się udział, czy te, w których nie jest się stroną. W tym drugim przypadku, użycie podsłuchu czy dyktafonu jest nielegalne i podlega karze 2 lat pozbawienia wolności. Nagrywanie rozmów, w których uczestniczyliśmy, jest legalne i taka osoba nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Jednak kiedy nagrywamy rozmowy, nie informując drugiej osoby o tym fakcie, możemy rodzić konsekwencje na gruncie prawa cywilnego. Nagrane rozmowy podczas inwigilacji telefonicznej można wykorzystać w postępowaniu dowodowym w sądzie. Musimy pamiętać, że ujawnione treści powinny dotyczyć wyłącznie toczącego się sporu. Upublicznianie nagrań, w którym rozmówca dzieli się swoim życiem prywatnym, bądź poufnymi informacjami, niemającymi nic wspólnego w postępowaniu sądowym. Z tego tytułu możemy narazić się na odpowiedzialność cywilną z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poinformowanie drugiej osoby o fakcie nagrywania rozmów.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Porady