Chłodzenie wodne

Występowanie wysokich temperatur w pomieszczeniach może spowodować awarię urządzeń komputerowych. Poniżej, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Wam przygotować swoje komputery na walkę z wysokimi temperaturami, aby wasze urządzenia nie zostały uszkodzone. 

Jak w skuteczny sposób schłodzić komputer? 

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie temperatury naszego procesora to wymiana pasty termoprzewodzącej. Pasta jest plastyczną masą, której zasadniczą cechą jest duże przewodnictwo cieplne. Stosuje się ją w elektronice do pokrywania elementów, które silnie się nagrzewają. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy pastę należy już wymienić, jest kontrolowanie temperatury procesora. Jeśli zauważyliśmy, że procesor nagrzewa się bardziej niż zwykle, to prawdopodobnie pasta termoprzewodząca nadaje się do wymiany. Drugim ważnym elementem chłodzenia komputera są wiatraki do obudowy. Warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ mają największy wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza. Wiatraki zapewniają niskie temperatury dla procesora, ale również dla wszystkich zamontowanych w środku podzespołów. 

Chłodzenie komputera

Chłodzenie wodne procesora 

Podzespoły komputerowe podczas swojej pracy generują ciepło. Im wyższa temperatura wewnątrz obudowy, tym gorzej dla naszego komputera. Wysoka temperatura obniża pracę procesora, płyty głównej, pamięci RAM oraz karty graficznej, a w efekcie, sprzęt nie tylko będzie działał wolniej, ale również stanie się podatny na różnego rodzaju awarie. Chłodzenie wodne PC – jak właściwie działa? Chłodzenie cieczą działa w układzie zamkniętym, czyli płyn jest w ciągłym obiegu, a w ruch wprawia go pompa. Zamontowany na wybranym procesorze blok wodny odbiera ciepło i przekazuje je do cieczy przepływającej przez węże. Ogrzana ciecz wędruje do chłodnicy, gdzie przy pomocy wentylatorów następuje wymiana ciepła pomiędzy płynem a powietrzem, po czym schłodzona ciecz wraca do bloków. 

Podstawka chłodząca pod laptopa 

Podstawka chłodząca pod laptopa jest dość popularna. Podstawka wyposażona jest w wentylatory, które mają za zadanie dostarczania chłodnego powietrza do 

obudowy laptopa. Polecana jest dla osób, które wiele godzin spędzają przed laptopem. Warto rozważyć zakup podkładki chłodzącej z kilku względów np. podkładka jest w stanie obniżyć temperaturę procesora o 10 stopni Celsjusza oraz chłodzenie poprawia jego wydajność. Przy zakupie podstawki chłodzącej należy zwrócić szczególną uwagę na wentylatory, materiał, poziom hałasu, rozmiar, nóżki oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak porty USB, czy stacja dokująca dla dysku twardego. 

Chłodzenie komputera

Skutki przegrzania procesora 

Zbyt wysoka temperatura procesora może doprowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń komputera, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna. W przypadku laptopów, jak i komputerów powodem tego stanu rzeczy może być zanieczyszczenie kanałów wentylacyjnych lub uszkodzenie systemu chłodzenia procesorów, kart graficznych, czy też zasilaczy. Dlatego pamiętajmy o czyszczeniu wentylatorów z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Komputery