Router

Może nam się wydawać, że niektóre z operacji, czy działań, jakie musimy przeprowadzić na komputerze, by uzyskać konkretne informacje, są skomplikowane. Zwłaszcza jeśli do sprawdzenia czegoś, musimy współpracować przez chwilę z wierszem poleceń, który działa na podstawie komand wysyłanych pod postacią znaków lub skrótów. Czy naprawdę to aż tak czarna magia, iż sprosta jej tylko i wyłącznie zawodowy informatyk? Jak sprawdzić IP komputera i czy jest to tak trudne, jak nam się czasem wydaje? 

IP

Wiersze poleceń w różnych typach systemu 

Jak wiemy, na rynku informatycznym dostępne są różnego rodzaju systemy operacyjne, kompatybilne z poszczególnymi urządzeniami. Dzięki systemowi operacyjnemu możemy korzystać z komputera, połączyć się z internetem oraz wykonywać różnego rodzaju działania, z racji na wbudowane w system aplikacje i programy. Jednym z najbardziej popularnych systemów operacyjnych, jest oczywiście Windows firmy Microsoft, obok niego MAC, dedykowany dla urządzeń firmy Apple, innym systemem, kojarzony przez niektóre osoby głównie z programowaniem, jest Linux. Poniżej znajduje się kilka informacji i sposób jak sprawdzić IP komputera w poszczególnym systemie operacyjnym. 

W bardzo kilku, prostych krokach możemy sprawdzić IP w systemie Windows. Wystarczy wejść w „Start”, w polu, gdzie mamy możliwość wyszukiwania i uruchamiania plików, należy wpisać CMD oraz kliknąć enter. Po tym na ekranie ukaże się małe okienko, umożliwiające pracę poprzez wiersz poleceń. Teraz wpisujemy ipconfig i ponownie klikamy enter. W okienku pojawi się kilka informacji, między innymi będzie to adres IP. W przypadku posiadania większej liczby kart sieciowych, które zostały zamontowane w komputerze oraz są aktywne i połączone od sieci, komenda ipconfig wyświetli IP wszystkich, dostępnych kart sieciowych. 

Aby uzyskać informacje na temat IP na komputerze, który pracuje na systemie Linux, należy włączyć konsolę, czyli okienko z wierszem poleceń oraz wpisać komendę „ifconfig”, następnie pojawi się info na temat adresu IP. W niektórych sytuacjach komenda może zostać nierozpoznana, należy wtedy wpisać komendę: „/sbin/ifconfig”. 

W przypadku urządzeń działających na OS X, po prawej stronie pasku głównego, który znajduje się u dołu internetu, dostępna jest ikonka połączenia z siecią. Aby uzyskać informacje na temat IP, należy najechać na ikonkę oraz kliknąć „Option”, potrzebne nam informacje już są na ekranie. 

Sieć domowa

Sieć domowa oraz router 

W przypadku sieci domowej, która działa w oparciu o router, jako administrator sieci, mamy możliwość sprawdzenia adresów IP poszczególnych osób, korzystających z sieci. Zarówno używających do tego telefonu, jak i komputera. Wystarczy wywołać panel administracji, w którym widoczne będą adresy IP aktywnych użytkowników. Sposób, w jaki należy to zrobić, podany jest w instrukcji do każdego routera i działa nieco inaczej, w zależności od firmy i dostawcy internetu. Jak widać, sprawdzanie adresu IP jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka sekund!

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Komputery