Format komputera

Formatowanie komputera czasami staje się koniecznością, gdy nasz komputer zostanie zainfekowany przez wirusy albo wolno pracuje. Taką czynność powinniśmy wykonywać tylko wtedy, kiedy naprawdę z naszym komputerem dzieje się coś nie tak. Musimy pamiętać, że formatowanie dysku twardego lub jego partycji spowoduje usunięcie wszystkich danych, których nie będziemy mogli przywrócić. Więc jak zrobić format komputera, by nie utracić ważnych dokumentów? 

Jak przygotować komputer do formatowania? 

Formatowanie komputera powinniśmy zacząć od przegrywania wszystkich ważnych dla nas plików, które są na naszym komputerze, ponieważ będą one skasowane i nie będziemy mieli możliwości ich przywrócić. Jeśli mamy dużo ważnych dokumentów to możemy kupić dysk zewnętrzny i wszystko na niego zgrać. Musimy pamiętać, że niektóre gry czy aplikacje będziemy musieli od nowa zainstalować po formatowaniu dysku. 

Format komputera

Jak zrobić format komputera? 

Formatowanie komputera możemy zrobić na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest formatowanie wykonane na dysku C i w tym przypadku będziemy musieli koniecznie wgrać ponownie system. W przypadku starszych systemów potrzebna będzie odpowiednia płyta, którą zainstalujemy po raz kolejny Windowsa. Inaczej to wygląda w nowszych systemach, gdzie możliwa jest instalacja bez płyty, ale np. z pendrive. Nośnik należy włożyć do wybranego napędu i włączyć komputer. Podczas włączania należy przycisnąć dowolny przycisk, który włączy odczytywanie z danych z nośnika. Następnie postępuj zgodnie z pojawiającą się instrukcją. W ten oto sposób wgrywamy system na dysk. Jak zrobić format w przypadku innych partycji? W Windows 10 można w łatwy sposób to zrobić. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonę “Mój komputer” i wybrać opcję “Zarządzaj”. W wyświetlonym oknie z menu po lewej stronie wybieramy zarządzanie dyskami. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy “Formatuj”. 

Co daje formatowanie dysku? 

Niezależnie od tego, w jakim systemie pracujemy, formatowanie komputera przyniesie nam taki sam skutek. Jeśli nasz komputer ma już za sobą troszkę czasu, praca na nim może stać się bardzo uciążliwa. W trakcie użytkowania, na komputer instalujemy przeróżne programy, zakładamy i usuwamy pliki czy też foldery, które 

pozostawiają pewne luki na dyskach twardych. Z tego powodu nasz komputer z czasem może działać coraz wolniej i coraz trudniej będzie nam wykonywać na nim różnych czynności. Z czasem może dojść do sytuacji, gdzie komputer odmówi całkowitego posłuszeństwa lub będzie działał tak wolno, że wykonywanie podstawowych czynności będzie niemożliwe. A więc formatowanie dysku pozwoli nam na usunięcie zbędnych programów i plików, których nie używamy lub które są w ogóle niepotrzebne. Dodatkowo w ten sposób możemy pozbyć się wszystkich niechcianych wirusów, które doprowadzają do zawieszania się systemu, w skutek, którego moglibyśmy utracić swoje dane. Pamiętajmy, by nie zaśmiecać komputera zbyt dużą ilością niepotrzebnych plików, które mogłyby zaszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu systemu. 

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
1
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Komputery