Najszybszy komputer

Jeszcze niedawno chiński Sunway TaihuLight był najszybszym komputerem na świecie. Jednak teraz nowym liderem jest amerykański Summit. Szczytowa wydajność komputera Summit wynosi nawet 200 PFLOPS. To dwukrotnie więcej niż jego wcześniejszy poprzednik. 

Najszybszy komputer

Cena najszybszego komputera na świecie 

Amerykański Summit nie był wcale tanim komputerem. Ten najszybszy komputer na świecie kosztował 200 mln dolarów. Został wyprodukowany przez firmę IBM i Oak Ridge National Laboratory. Summit zajmuje powierzchnię dwóch boisk tenisowych i waży ponad 340 ton. Superkomputer będzie wykorzystywany przede wszystkim do prac naukowych, w tym do obliczeń z zakresu genetyki i medycyny. Między innymi ma zajmować się mapowaniem wzorów w ludzkich białkach i komórkach w celu diagnozowania różnych chorób. Summit zajmie się też badaniami nad leczeniem raka. 

Drugi najszybszy komputer 

Drugi najszybszy komputer świata też mają Amerykanie. Sierra, bo o nim mowa posiada wydajność 94,6 PFLOPS z Lawrence Livermore National Laboratory. Jest również kontrolowany przez amerykański departament energii i prowadzącego badania związanego zarówno z energetyką jądrową, jak i z nowymi lekami. Prace nad super maszyną trwały 4 lata i pochłonęły 200 mln dolarów. Komputer składa się z 240 serwerów i 4320 węzłów, a każdy węzeł posiada po dwa czterordzeniowe procesory IBM Power9, cztery procesory graficzne Nvidia Tesla Tensor Core V100 i interkonekt Mellanox EDR InfiniBand. Sierra posiada do swojej dyspozycji 1,38 petabajta pamięci i pobiera zaledwie 11-12 MW mocy. 

Najszybszy komputer

Trzecie miejsce TOP500 

Na trzecim miejscu listy TOP500 znalazł się chiński komputer Sunway TaihuLight o wydajności 93 PFLOPS z rządowego chińskiego Narodowego Centrum Obliczeń w Wuxi. Ten trzeci najszybszy komputer na świecie bada zmiany klimatu, prognozowanie pogody oraz badania analityczne. Ten najszybszy komputer kosztował 1,8 miliarda juanów, czyli 164 mln dolarów. Sunway TaihuLight ma całkiem niezłą efektywność energetyczną, bo jego pobór mocy oszacowano na 15,37 megawata. Warto również wspomnieć, że całość zainstalowano w 40 szafach serwerowych, które łącznie zajmują powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. 

Najszybszy komputer w Polsce 

Najszybszym komputerem w Polsce jest Prometheus, nad którym prace trwały kilka miesięcy. Superkomputer wart jest 41 mln złotych i jest czterokrotnie mniejszy od polskiego komputera Zeusa. Najszybszy komputer został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, ale wytyczne co do jego budowy pochodziły od Akademickiego Centrum Komputerowego AGH. Komputer posiada ponad 41 rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Superkomputer składa się z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Ta potężna maszyna będzie służyć do pracy i badań naukowych. Będą używać go naukowcy zajmujący się fizyką, chemią, biologią, energetyką czy też nanotechnologią. Komputer będzie również służył do projektów naukowych realizowanych przez Cyfronet AGH.

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.