Optymalizowanie kosztów w firmie to z całą pewnością jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed zarządami przedsiębiorstw. Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie tego procesu, a wiele z nich wiąże się z codziennym funkcjonowanie, na przykład w biurze. Wystarczy chociażby wpoić kilka zasad czy nauczyć kilku nawyków, aby wykorzystywana była mniejsza ilość energii i, w efekcie, by mniej płacić za prąd.

Wyłączony monitor oznacza oszczędności

Chcąc wprowadzić w firmie oszczędności, warto zacząć od najprostszych kwestii. Wśród nich z całą pewnością znajdują się te związane z ograniczaniem zużycia energii. Na pewno warto zdecydować się na stworzenie regulaminu bądź czegoś na kształt zasad dobrych praktyk lub nawyków. Jeśli każdy z pracowników będzie ich przestrzegał, to dużo łatwiej będzie można osiągnąć cel, jakim są niższe rachunki.
Od czego zacząć? Na przykład od tak oczywistej kwestii, jak wyłączanie monitora w momencie, kiedy nie jest używany. Wbrew pozorom, nawet wygaszacz ekranu nie ogranicza zużycia prądu w takim stopniu, jak w przypadku odłączenia urządzenia. Bez wątpienia powinno się o tym pamiętać. Dotyczy to także innych elementów. Skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej w biurze oznacza również właściwe korzystanie z drukarki. Ten sprzęt można przecież uruchamiać wyłącznie w sytuacjach, w których się z niego korzysta. Po wydrukowaniu dokumentu powinno się albo go wyłączyć, albo całkowicie wyjąć wtyczkę z kontaktu. Nawet jeśli oznacza to konieczność każdorazowego podłączenia urządzenia, to warto to zrobić ze względu na koszty.

Ładuj tylko tyle, ile potrzeba

Korzystnie z laptopów oraz smartfonów w biurze to codzienność. Charakterystyczne dla tych urządzeń jest to, że z czasem się rozładowują. To kolejny punkt na liście czynności wpływających na rachunki za energię. Decydując się na oszczędzanie energii elektrycznej w biurze, trzeba pamiętać, by po zakończonym ładowaniu odłączyć ładowarkę lub zasilacz od gniazdka. Jest to korzystne dla urządzeń, dla płatników oraz dla środowiska naturalnego. Im niższy poziom wykorzystywania prądu, tym lepiej. Dobrze jest więc wyrobić w sobie zdrowy nawyk, który pozwala na obniżenie opłat.

Ważna praca przy świetle dziennym

Realny wpływ na obniżenie opłat za prąd ma ograniczenie zużycia energii do zapewnienia oświetlenia. Dlatego powinno się jak najwięcej korzystać ze światła dziennego zamiast lamp. Warto zatem zdecydować się na duże okna, niezasłonięte roletami. Jeśli już chce się korzystać z tych ostatnich elementów wyposażenia, to świetną opcją są te przepuszczające promienie słoneczne. Pozwala to na rozjaśnienie pomieszczeń, w których wykonuje się służbowe obowiązki, i wpływa na komfort oraz niższe zużycie prądu. Oczywiście naturalnym odruchem powinno być wyłączanie światła przez pracowników, którzy opuszczają swój pokój czy biuro jako ostatni. To konieczne, aby cieszyć się niższymi opłatami. Zresztą, dotyczy to nie tylko lamp, ale też komputerów, skanerów, drukarek czy innych urządzeń, które powinny być wyłączone w momencie kończenia pracy.

Warto postawić na energooszczędne rozwiązania

Korzystanie z oświetlenia i rozmaitych urządzeń w biurze to podstawa, dlatego optymalizowanie kosztów powinno uwzględniać zakup energooszczędnych sprzętów oraz żarówek. Nawet jeśli nie od razu, to po jakimś czasie tego typu inwestycja z pewnością się zwróci. Warto zatem ponieść początkowe koszty, by następnie je odzyskać, a potem skutecznie oszczędzać.

Klimatyzacja i ogrzewanie. O czym pamiętać?

W obecnych czasach powszechnymi systemami, używanymi w przedsiębiorstwach, są klimatyzacja oraz ogrzewanie elektryczne. Również w tych obszarach łatwo wskazać sposoby na ograniczenie zużycia energii. Jeśli idzie o ochładzanie powietrza w pomieszczeniach, to powinno się zamykać okna w momencie, kiedy działa klimatyzator. Wówczas urządzenie jest najbardziej efektywne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to podczas ewentualnego wietrzenia pomieszczeń biurowych albo w trakcie opuszczania pracy też powinno się wyłączyć grzejniki. Te czynności bez cienia wątpliwości pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za energię. 

Jaka jest twoja reakcja?

Podekscytowany
1
Szczęśliwy
0
Zakochany
0
Niepewny
0
Głupi
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Porady